Dietetyka to rodzaj nauki medycznej dotyczący prawidłowego (racjonalnego i zbilansowanego, czyli dostarczającego wszystkich niezbędnych składników odżywczych) żywienia człowieka zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i chorych.
Dietetyka powiązana jest z takimi naukami jak medycyna, farmakologia, biologia i mikrobiologia, chemia żywności, bromatologia i psychologia.
Prowadzone konsultacje indywidualne nastawione są na wdrożenie i realizację skutecznej dietoterapii, która obejmuje:
- wstępną diagnostykę dietetyczną,
- analizę i interpretację wyników badań laboratoryjnych,
- wykonanie analizy składu ciała i pomiarów antropometrycznych.
W zależności od stanu zdrowia pacjenta proces dietoterapii realizowany jest przy pomocy spersonalizowanego jadłospisu, który uwzględnia dolegliwości zdrowotne i przyjmowane leki, tryb życia i pracy pacjenta, jego umiejętności kulinarne oraz preferencje smakowe.
Oferowana pomoc dietetyczna kierowana jest do osób dorosłych oraz dzieci, w szczególności chorujących na:
- celiakię i zespół złego wchłaniania,
- otyłość,
- cukrzycę,
- zespół metaboliczny,
- choroby przewodu pokarmowego,
- niedokrwistość,
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- choroby tarczycy.
Na fachowe doradztwo i pomoc mogą również liczyć osoby zmagające się z zaburzeniami odżywiania oraz pacjenci bariatryczni, którzy wymagają wsparcia w procesie nabywania i utrwalania zdrowych nawyków żywieniowych.
Praca z pacjentami z zaburzeniami odżywiania takimi jak bulimia, anoreksja czy jedzenie kompulsywne nastawiona jest na edukację żywieniową, wyrównanie niedoborów pokarmowych, poprawę metabolizmu i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. W procesie zdrowienia pacjent nabywa świadomości w zakresie mechanizmów zaburzeń oraz kształtuje prawidłowe relacje z jedzeniem.
W czasie konsultacji dietetycznej każdy pacjent zapoznaje się z zasadami żywienia zarówno w zdrowiu, jak i w chorobie. Dietetyk jest osobą, która w oparciu o zdobytą wiedzę, umiejętności praktyczne oraz doświadczenie dokonuje oceny stanu odżywienia, dokonuje pomiarów antropometrycznych, ustala zapotrzebowanie organizmu na energię oraz niezbędne witaminy i składniki mineralne. Koryguje błędy dietetyczne i eliminuje niedobory pokarmowe.
Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona interwencja dietetyczna pozwala regulować procesy fizjologiczne i metaboliczne pacjenta, co jest szczególnie istotne w powstrzymywaniu, łagodzeniu stanów chorobowych, a nawet uzyskaniu pełni zdrowia.
Dietetyka dostarcza wiedzy niezbędnej do racjonalnego żywienia, czyli planowania i przygotowywania posiłków w zależności od zapotrzebowania danej osoby czy grupy osób. Pozwala zaplanować racjonalny i odpowiedni sposób żywienia dla pacjentów z takimi schorzeniami jak cukrzyca, choroby układu krążenia, alergie pokarmowe oraz otyłość. Dietetyka uczy jak zapobiegać niektórym chorobom poprzez zmianę diety, a także jak leczyć pewne schorzenia za pomocą zmiany nawyków żywieniowych. Daje również wiedzę odnośnie do kontroli jakości produktów żywnościowych – czyli uczy, jak dany produkt powinien być przechowywany i jak wykrywać ewentualne nieprawidłowości.
Zapraszamy do kontaktu:
tel. 511 833 628