10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jest okazja do propagowania psychoterapii i psychiatrii oraz przełamania tabu, jakim jest w naszym społeczeństwie otwarte mówienie o trudnościach emocjonalnych i dbanie o zdrowie psychiczne, przede wszystkim związane z depresją. Akcja MIESIĄC ZDROWIA PSYCHICZNEGO zakłada organizację kampanii propagującej podejmowanie pierwszego kontaktu ze specjalistą zdrowia psychicznego oraz organizację pierwszych bezpłatnych konsultacji psychologicznych/terapeutycznych dla wszystkich osób zmagających się z trudnościami emocjonalnymi, zaburzeniami nastroju, epizodami depresyjnymi, czy samą depresją, które z powodów emocjonalnych lub ekonomicznych nie podejmują leczenia.

Psychoterapie kosztują średnio 100-200 zł za wizytę. Na udział w bezpłatnych terapiach w Polsce liczyć mogą szczególnie osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy hazardu. Osoby z napadami paniki, zaburzeniami osobowości, wypaleniem zawodowym częściej zmuszone są korzystać z płatnej pomocy. Miesiąc ma na celu zmotywować te osoby do pierwszego kontaktu ze specjalistą. Osoby które zdecydują się pozostać w terapii, zamieszkujące teren Zagłębia Miedziowego mają szansę otrzymać dofinansowanie.

Akacja potrwa od 1 – 31 pażdziernika 2021

Możliwość zapisów na wykłady i bezpłatne pierwsze konsultacje,

ZAPISY NA KONSULTACJE

TUTAJ: https://forms.gle/PVd5ZujKMe8Y6cem7

WYKŁADY:

1. 13.10 środa g. 17:30 Wykład: “… oraz że nie opuszczę Cię nawet w depresji…”. | Prowadząca: dr Aleksandra Aszkiełowicz – psychoterapeuta, pedagog, teolog, wykładowca, doradca życia rodzinnego

dr Aleksandra Aszkiełowicz – pedagog, teolog, doradca życia rodzinnego, psychoterapeuta systemowy w trakcie szkolenia, nauczyciel akademicki, naukowiec ze stopniem doktora nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Z rodzinami pracuje od kilkunastu lat towarzysząc im na każdym etapie cyklu życia rodzinnego – od narzeczonych w trakcie przygotowania do zawarcia małżeństwa, po osoby starsze, bilansujące swoje życie.
O WYKŁADZIE: Z ogólnopolskiego badania stanu zdrowia psychicznego wynika, że co czwarty Polak będzie miał w ciągu życia problemy natury psychicznej, w tym zaburzenia depresyjne, lękowe. O ile statystyki mogą nieco fałszować rzeczywistość, o tyle nie da się ukryć, że depresja jest zaburzeniem, które dotyka każdą grupę wiekową, począwszy od bardzo małych dzieci, a skończywszy na osobach w wieku senioralnym. Przez wielu jest ona bagatelizowana, czasem sprowadzana do zwykłego obniżenia nastroju. Inni próbują pomóc choremu, kierując się troską o bliską osobę, nie zawsze jednak wiedząc, co robić, mówić, jak się zachowywać, aby to wsparcie było jak najbardziej efektywne. Podczas wykładu poruszę następujące zagadnienia:
– czym jest, a czym nie jest depresja?
– po czym poznać, że osoba bliska choruje?
– jak pomóc osobie chorej?
– co mówić, a czego nie mówić?
– jak towarzyszyć, aby wspierać?
– w jaki sposób bliskie relacje mogą być czynnikiem chroniącym przed zachorowaniem lub pogłębieniem zaburzenia?
2. 29.10 piątek g. 17.00 Wykład: Zachowania samobójcze i samookaleczenia wśród młodzieży | Prowadząca: Anna Ślęczek, psychoterapeuta, psycholog, pedagog

3. 23.10 sobota g. 11:00 Wykład:  Nastolatki. Co im potrzebne do spełnionego życia?. | Prowadzący: ks. dr Rafał Pabich – psychoterapeuta, pedagog,  terapeuta uzależnień https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdw1l9AhfsCSCO0QF2QMmfGruYyQi_HSZCkLKgo13n40Jr52Q/viewform?usp=sf_link

ks. dr Rafał Pabich Ukończył psychologię na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a następnie 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii oraz Studium Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Warszawie. Od wielu lat zajmuje się psychoterapią osób dorosłych z problemami osobistymi, zaburzeniami lękowymi, nastroju, osobowości, poradnictwem psychologicznym oraz wspomaganiem rozwoju osobistego. Pracuje indywidualnie i grupowo w nurcie integracyjnym – w swojej pracy korzysta z różnych nurtów teoretycznych. Jest stałym współpracownikiem Centrum Pomocy Pedagogiczno-Pastoralnego Metanoia w Płocku. Swoją pracę poddaje regularnej superwizji.

Wykład zatytułowany: „Nastolatki. Co im potrzebne do szczęścia” przedstawia psychospołeczne uwarunkowania poczucia jakości życia  nastolatków.  Odpowiemy na pytanie: co sprawia, że młody człowiek ma w sobie więcej radości i satysfakcji z życia. Wydaje się to szczególnie ważny temat obecnie, gdy w dobie pandemii i zdalnego nauczania, nastolatek, nierzadko zmagając się z zewnętrznymi ograniczeniami, otarł się o zjawisko depresji i zagubienia.

Najlepiej śledź nas na Facebook https://www.facebook.com/CFRLubin